Pronet
7 Pronet çalışanı 91 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Yazılım / IT

Bilgi Teknolojileri Proje Müdürü
Pronet Bilgi Teknolojileri çatısı altında 5 ana bölüm bulunuyor: Proje Yönetim Ofisi, Yazılım Müdürlüğü, İş Zekası, IT Helpdesk ve Kritik Sistemler. Bu ekiplerimiz, kendi alanında uzman, özel yetişmiş arkadaşlarımızdır. Hepsi oldukça deneyimli arkadaşlarımızdır. Kısaca rollerden bahsedecek olursak, öncelikle kendi birimimden başlamak isterim. Proje Yönetim Ofisi’nde; Proje Yöneticisi, Proje Analisti olarak iki ayrı rolümüz mevcut. Proje Analistleri de aslında birer Junior Proje Yöneticisi gibi çalışıyorlar. Projelerin başlangıç aşamasından bitiş aşamasına kadar her noktasında rol alıyorlar. Sadece birazcık deneyim farkımız var. Daha sonrasında zaten bir sonraki adımda kariyer hedefleri, Proje Yöneticisi olmak yolunda. Burada, onları o şekilde yetiştiriyoruz. Yazılım ekiplerimizde ise, kıdemli ve kıdemsiz yazılım uzmanlarımız mevcut. Belli bir deneyimi kazandıktan sonra arkadaşlarımızın kariyer basamaklarını da planlamış bulunmaktayız. İş Zekası ekibi, şirketin bütün raporlama süreçlerini yönetiyor. Onlar da oldukça yeni teknolojileri kullanıyorlar bu konuda. IT Helpdesk ekibi aslında her zaman içimizde en zor işi yapanlardandır. Sürekli olarak, son kullanıcıyla yüz yüze çalışırlar ve onlardan gelen her türlü talep ve sorun bildirimini hızlı bir şekilde çözmek görevleridir. Dolayısıyla, onlar bu işin emekçileridir diyebiliriz. Kritik Sistemler ekibi bizim için oldukça önemli bir ekip. Çünkü sistemlerimizin 7/24 ayakta olası gerekiyor, performanslı çalışması gerekiyor. Bunlar, bizim yaptığımız işin en temelinde yer alıyor. Dolayısıyla, Bilgi Teknolojileri ekibine sürekli yatırım yapıyoruz. Yeni arkadaşları aramıza katmakta oldukça heyecanlıyız. Bu noktada sadece deneyimli arkadaşlarla değil yetiştirilmek üzere de pek çok kişiyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Giderek de ekibimizi büyütüyoruz.
Bilgi Teknolojileri Proje Müdürü
Günlük olarak yaptığımız scrum toplantılarına eğer müsaitsem katılıyorum. Bu toplantılarda, yazılım ekipleri ve analist arkadaşlarımızla birlikte; “Dün ne yaptık?”, “Yarın ne yapacağız?”, “Bugün ne yapmayı planlıyoruz?” gibi soruları soruyoruz, kısa geçiyor zaten. Özellikle, takıldıkları noktalar var mı, bunun için bizim yapabileceğimiz bir şey var mı diye soruyoruz özellikle ki önlerini açmaya çalışıyoruz. Alınması gereken kararlar, önümüzde ortaya çıkan riskler nelerdir diye ekip arkadaşlarımla birlikte değerlendiriyorum. Özellikle, gündemimizde yeni bir proje varsa bu projeyi ekiple birlikte detaylı bir şekilde inceliyoruz, planlıyoruz, risklerimizi belirliyoruz. Bu işi daha iyi nasıl yönetiriz, ona bakıyoruz. Özellikle, kullanmak istediğimiz bir proje yönetim metodolojisi varsa onu belirliyoruz. Ekibini belirliyoruz ve oldukça yoğun bir döneme adım atıyoruz. Pronet, çok hızlı büyüyen, dinamik bir firma olduğu için gelen projeleri de aynı dinamiklikte yönetmek gerekiyor. Dolayısıyla, bazen proje yönetim metotlarının dışına çıktığımız, daha günübirlik çözümler ürettiğimiz şeyler olabiliyor. Dolayısıyla da bunu ekiple sürekli olarak değerlendirmek durumundayız. Günün büyük bir çoğunluğu bu şekilde projelerin durumu ya da ilerideki yapılması gereken adımları planlamakla geçiyor.
Bilgi Teknolojileri Proje Müdürü
Pronet bir güvenlik firması ama aslında teknoloji firması olarak düşünebilirsiniz. Çünkü yaptığımız işi layıkıyla yapabilmek için çok geniş bir teknolojik altyapıya sahip olmamız gerekiyor ve her zaman bunları en güncel halde tutmamız gerekiyor ve bunu sadece core business olarak düşünmeyin. Yani alarm sinyallerini izleyen sistemlerden bahsetmiyorum sadece. Onlar zaten en güncel teknolojide, en sağlam altyapıda olmak zorunda. Ama müşteriyle ilişkilerimizi yönettiğimiz, taleplerini dinlediğimiz ve her zaman müşterimize faydalı olmaya çalıştığımız her türlü teknolojik altyapı, Pronet bünyesinde oldukça önemli olarak agle ediliyor. Genel olarak günümüz teknolojisinde yükselen trendleri takip ediyoruz, cloud teknolojilerine bu dönem çok fazla yatırım yapıyoruz. Özellikle son dönemde CNM sistemimiz üzerine ciddi yatırımlar sağladık. Business Intelligence konseptinde raporlama ve analitik bakış açısı olarak şirketi yönetebilmek için gerekli yatırımları yapıyoruz. Dolayısıyla, çok net bir şekilde söyleyebiliriz ki Pronet, bir teknoloji firması kadar teknolojiye yatırım yapıyor ve bu giderek de artıyor.
Bilgi Teknolojileri Proje Müdürü
Pronet, oldukça genç ve dinamik bir ekibe sahip. Bu ekiple birlikte aynı hedefe koşmak, güzel bir haz veriyor. Başarı odağı oldukça yüksek bir insanımdır. Firmanın büyümesinde payım olduğunu hissetmek, bana gerçekten itici bir güç oluyor. Bugüne kadar hedeflediğimiz her şeyi gerçekleştirdik. Şu andan itibaren yeni hedeflerimiz var. Bu hedefleri de gerçekleştirebileceğimize inancım tam. Buradaki ekibe güveniyorum, yaptığımız işlerin doğru olduğuna inanıyorum. Her şeyden önce, doğru bir şey yapıldığında takdir edildiğini düşünüyorum. Büyük bir kurumsal firmada daha stabil bir roldense, Pronet gibi dinamik ve hedefleri olan bir firmada, sürekli büyüyen bir firmada olmak bana daha büyük bir mutluluk veriyor sanıyorum.
Bilgi Teknolojileri Proje Müdürü
2006 Nisan itibariyle Pronet maceram başladı. Pronet öncesinde ERP Danışmanlığı yapıyordum daha çok. Pronet’te başladıktan sonra sırasıyla; Yazılım Bölüm Sorumlusu, Yazılım ve Geliştirme Müdürü, akabinde transformasyon projesiyle birlikte Bilgi Teknolojileri Değişim Proje Müdürü ve en son olarak da Bilgi Teknolojileri Proje Müdürü olarak görev yapıyorum.
Bilgi Teknolojileri Proje Müdürü
Pronet’te beni çeken şey, iş görüşmesi yaptığım müdür ve genel müdür yardımcısı düzeyindeki kişilerin, neredeyse benimle yaşıt ya da benden birazcık daha büyük olmalarıydı. Oldukça genç, dinamik ve hedefleri olan bir ekipti. Hatta ben de şöyle düşünmüştüm: “Bu ekibe dâhil olursam ben de onlarla birlikte büyürüm ve bu hedeflerde bir payım olur.” Dolayısıyla da Pronet’e çok büyük bir hevesle başladım. Zaten sonrasında da aynen öyle oldu. Koyulan hedefler birer birer gerçekleştirildi. Şu anda da 2013’ten itibaren yeni hedeflerimiz var. Bu hedeflerde de yine şirketimle birlikte çalışmayı planlıyorum önümüzdeki yıllarda.