Pronet
7 Pronet çalışanı 91 soru cevapladı.

Şirket Anlatımları > Satış

Satış Direktörü
Biliyorsunuz artık teknoloji gelişti ve insanlar evlerini uzaktan kontrol etmek istiyorlar. Birçoğumuz, banka işlemlerimizi ve diğer tüm işlemleri akıllı telefonları kullanarak yapmaya başladık. Şu an çıkartmış olduğumuz Pronet Plus ürünümüz de size akıllı ev sistemlerini, akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol ettirebiliyor. Bununla ne yapabiliyorsunuz? Evinizin ışıklarına, kombinize, kapınıza müdahale edebiliyorsunuz. Alarm sistemini uzaktan açıp kapatabiliyorsunuz. Son olarak yaptığımız projelerden biri bu. Son dönemlerde dikkat ediyorsanız, tüm reklamlarda akıllı ev sistemleri, otomasyon sistemleri var. Bizim en güncel ürünümüz, müşterilerden en çok talep aldığımız ürünler arasında bunlar var. Şu an bu proje bizi çok heyecanlandırıyor. Çünkü artık sadece hırsızlığa karşı değil, insanların hayatını kolaylaştıracak birçok alternatif kanalda yer almaktayız.
Satış Direktörü
Bir kere bu şirketin ruhu var. İçeride inanılmaz bir enerji var. İşe girdikten sonra bunu daha iyi anlayabiliyorsunuz. Evet, iş çok hızlı, kendi kendimizle yarışıyoruz, her sabah bir öncekinden daha iyi bir şeyler yapmak için uyanıyoruz. Çok iyi dostluklar var. Yapmış olduğumuz iş insanların hayatlarına dokunuyor. Bir de bu tarafı var... İnsanları geliştirmek, onların hayatlarına dokunmak, burada beni çok motive ediyor diyebilirim. Kariyer planlaması tarafında da, sizinle doğru orantılı olan bir sistem var. Siz eğer ki, doğru işleri yapıyorsanız, kendinizi geliştiriyorsanız ve birilerinin gelişmesine yardımcı oluyorsanız, kendi kariyer planınızı kendiniz yönetebiliyorsunuz. Bunlar beni çok motive ediyor.
Satış Direktörü
Aslında bizim iki tane alımımız oluyor. Bir tanesi; daha önce hayatında hiç satış yapmamış yeni mezun ya da yeni mezun değil ama farklı farklı işlerde çalışmış, hayatımın bir döneminde de satış deneyeyim, diyen arkadaşlar. Burada hangi okuldan mezun oldukları (bölüm olarak) çok önemli değil. Çünkü biz, firma olarak satışı öğretmek istiyoruz. Bizim şöyle bir amacımız yok: Satışı bilerek gelsin. Eğer gönlünde gerçekten satış yapmak varsa, satışı öğrenmek istiyorsa, bizim için değerli biridir. Burada neye bakıyoruz? Başarı odaklı mı değil mi, sonuç odaklı mı? Takım içinde çalışacağı için de; takım çalışmasına uygun olup olmadığına bakıyoruz. Şirketin sürekli değişen ve gelişen bir yapısı var. Normal piyasa şartlarına, global dünyaya göre, bulunduğu sektörde sürekli kendini geliştiriyor, gerisinde kalmıyor. Çalışacak arkadaşın da değişime ve gelişime açık olması gerekir. Bununla birlikte, diğer tarafta ise zaten hayatını satışla kazanan, satıcılık işini profesyonel olarak, meslek olarak yapan arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlar geldiği zaman da onlara sadece ürünü öğretiyoruz çünkü satışı zaten biliyorlar. Mevcut işlerinde belki kariyer beklentileri karşılanmıyor ya da kazançlarından memnun değiller. Burası onlar için ikinci bir yer, ikinci bir şans haline geliyor. O arkadaşlarla da çalışabiliyoruz. Benim girmiş olduğum mülakatlarda, hep dikkat ettiğim şey: Aday burayı gerçekten istiyor mu, satıcılık onun için bir meslek mi? Ama gönlünün bir tarafında satış varsa, Pronet olarak o kişiye bu işi öğretme konusunda her türlü feda karlığa katlanıyoruz.
Genel Müdür Yardımcısı
Satış Sonrası Hizmetler deyince müşterimizin, Satış ekipleriyle, Tanıtım ekiplerimizle, sözleşme imzaladıktan sonraki tüm süreçlerinden bahsediyoruz. O andan itibaren ana hedefimiz, müşterilerimize hizmet verip onların en iyi şekilde bu hizmeti almaları ve mümkün olduğu kadar uzun bir süre boyunca bu hizmetten faydalanmaları. Benim görevim de hem bu süreçleri, hem de bu süreçleri hayata geçiren ekip arkadaşlarımın yönetimi. Onlara destek olarak, onları geliştirerek o hizmetleri hem daha iyi nasıl verebiliriz hem de onların kendi kişisel planları ile ilgili onları mümkün olduğu kadar destekleyip, kariyer planlarında ilerlemelerini sağlıyoruz.
Genel Müdür Yardımcısı
Ekip büyük olunca, o ekiplerin birbiriyle koordine olması için belli toplantılara ihtiyaç oluyor. Bunlar kimi zaman yönetim ekibinin beraber çalıştığı ekiplerle olan koordinasyonu, kimi zaman da farklı ekiplerin birbirleriyle olan koordinasyonundan dolayı belli periyodik toplantılarımız oluyor. Ben zamanımın önemli bir kısmını ekiple beraber, çağrı dinleyerek, müşteri ile olan ilişkilerini gözlemleyerek ya da sahada onlarla beraber müşteri deneyimlerini gözlemleyerek geçiriyorum. Bunun şöyle bir nedeni var. Benim görev ve sorumluluklarım arasında, biraz önce de bahsettiğimiz gibi, hem onları hem de süreçleri iyileştirmek var. Onların müşteri ile yaşadıkları deneyimlerde nelerin eksik olduğunu, nelerin geliştirilmesi gerektiğini görebileceğim en iyi yer saha. O yüzden de saha da önemli bir zaman geçiririm. Kişi sayısı olarak yüksek sayıda personel ile çalışıyoruz. Doğal olarak beraber çalıştığımız iş arkadaşlarımızın, yöneticiler olarak bizlerin zamanın önemli bir kısmını onlara hizmet ederek geçirmesi önemli. Ekip içerisindeki arkadaşlarımın kimi zaman kişisel problemleri olabilir, kimi zaman kariyere yönelik problemleri olabilir, kimi zaman kendilerine yatırım yapmak üzere belli soruları olabilir. Onlarla beraber gün içerisinde yapmış olduğumuz birebir seanslar oluyor. Büyük bir operasyon, operasyonun önemli bir kısmı da 7/24 müşterilere hizmet veriyor. İster istemez operasyonda her zaman belli aksaklıklar oluşuyor. Bazen bir takım ani çıkan aksaklıkları gidermek adına ekiplerle hızlıca almış olduğumuz kararlar günümüzün önemli bir kısmını alıyor.
Genel Müdür Yardımcısı
15 sene boyunca insanın bir şirkette kalması ne kadar şirketin içeriği ile ilgili bir şey olduğunu, ben de o zamanı geçirdikten sonra anlıyorum. Çünkü 15 sene boyunca aynı işi yapıyor olmak insanı tatmin etmeyebilir. Ama ben hiçbir zaman aynı işi yapmadım. Bence benim en büyük motivasyon kaynağım bu idi. Bugün geriye dönüp baktığımda, bu 15 sene içerisinde beni en çok tatmin eden 2 şey var. Bir tanesi “Dinamizm ve Değişim”. Şirketin her senesi bir önceki seneden farklı oldu. Benim her sene aldığım sorumluluk, kimi zaman ünvan aynı kalmasına rağmen farklılaştı. Çalıştığımız ekipler büyüdü. Benim için başka bir şirkette, yeni bir görevle çalışıyor olmak gibiydi. Bu, birçok arkadaşım için de geçerli. O yüzden dinamizm ve değişim buradaki en büyük tatmin noktalarından bir tanesi. Diğeri birazcık daha manevi. Ben yaptığım işin önemli bir kısmının insanların hayatlarına dokunmak olduğunu görüyorum. Eğer manevi olarak beni bu kadar tatmin eden bir iş olmasa 15 sene mümkün değil çalışamazdım. Bu 15 sene içerisinde sayısız insanın hayatını kurtardık. Birçok insanın hayatlarında çok önemli noktalara dokunduk, birçok insandan “Allah sizden razı olsun” diye telefonlar aldık. Bu benim için işin en önemli kısmı idi. Aslında beni tatmin eden yönler bunlar.
Genel Müdür Yardımcısı
Ben Elektronik Mühendisliği bölümünden mezunum. 15 sene önce Pronet’e başladığım dönemde, cezaevleri gibi, havaalanları gibi büyük, yüksek teknoloji kullanılan elektronik güvenlik sistemleri daha revaçta idi. Ben de orada, sahada bilfiil o sistemlerin montajı, eğitimi, müşteriye teslim edilmesi süreçleri ile işe başladım. Sonrasında şirketin vermiş olduğu hizmetin kalbi olan alarm merkezi dediğimiz departmanın yazılımının değiştirilmesi gerekiyordu. O zamanlar DOS tabanlı yazılımlar vardı. Windows yeni yeni çıkıyordu. Ben de elektronik mühendisi olduğum için o tarafta görev almak istedim. O serüven beni yöneticilik hayatına iten serüven oldu. Çünkü o dönemde yazılımın değiştirilmesinden, yazılım değiştirilirken de alarm merkezinin yöneticiliğinden bir anda sorumlu oluverdim. Ve o sorumluluk gün geçtikçe hem ekiplerin büyümesi, hem belki de benim farklı sorumluluklar alma isteğim ile giderek büyüdü. Ondan sonra ilave olarak Teknik Servis Organizasyonunun sorumluluğunu aldım. Türkiye’de 81 ilde, tüm illerde bir gün içerisinde servis verebilecek bir organizasyon yapısı oluşturduk. Yaklaşık 6 sene o görevde devam ettikten sonra satış sonrası hizmetlerden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak çalışmaya başladım. 4-5 sene de o görevde, tüm müşteri hizmetleri ekipleri, teknik servis, alarm merkezi gibi müşterinin hizmet aldığı tüm noktaları ekip arkadaşlarımla beraber yönettik. Sonra 2 sene, satış tarafında bir organizasyonumuz vardı. Müşteriye ilk dokunan, ürünün, ihtiyaçların farkına varılmasını sağlayan ekiplerle beraber, özellikle de sahada tüm Türkiye çapında bayii organizasyonu ve direk satış organizasyonları yönettim. Sonra yeniden bir organizasyon değişikliği yaptık. Son 3-4 aydır da satış sonrası hizmetlerden sorumlu genel müdür yardımcısı olarak çalışıyorum.
Genel Müdür Yardımcısı
Aslında ödülün geleceğinin sinyallerini biz birkaç ay öncesinden görmüştük. Çünkü bunun bir öncesinde, Türkiye’de çok benzeri bir yarışmada, Türkiye içindeki tüm Çağrı Merkezlerinin katıldığı bir yarışmada, en iyi müşteri deneyimi ödülüne aday olmuş ve o ödülü kazanmıştık. Burada aslında bakılan şey, Çağrı Merkezi hizmetini verdiğiniz, telefonla müşteriye dokunduğunuz yerde yaratmış olduğunuz müşteri deneyiminin mükemmeliyeti ve müşterilerin bu konudaki hissiyatı. Bizde burada aslında, alarm merkezinden vermiş olduğumuz bu hizmetin ne kadar kritik olduğunu ve o hizmeti verirken bizlerin arka tarafta ne tarz süreçler geliştirerek, burada bir müşteriye en iyi deneyimi yarattığımızı anlattık. Sağ olsun jüri de bizi bu konuda başarılı buldu. Sonrasında aynı kategoride, bu sefer Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’daki tüm Çağrı Merkezleri arasında düzenlenen yarışmada, yine yaptıklarımızı anlattık ve yine oradaki jüri üyeleri de bu yaptığımız işin, bu anlatmış olduğum bölgede en iyi müşteri deneyimi yaratan hizmet olduğuna karar verdiler. Sağ olsunlar, bizi böyle bir ödüle layık gördüler.
Genel Müdür Yardımcısı
Teknik kökenli arkadaşlarımızdan oluşan, bugün iddia ediyorum ki Türkiye’de en kaliteli ve en iyi, yine aynı şekilde keşke bir yarışması olsa da burada da ödüle girsek dediğimiz, en iyi müşteri deneyimi yaratan ekip. Bu ekiplerin farkı ise onlar telefonda değil bunu sahada yapıyorlar. Müşterilerin ihtiyacı olan o ürünlerin sahada, o mekanlara tesis edilmesi, montajının yapılması ve sonrasında sahada ihtiyaç duyulması durumunda gidilip, direkt sahada bilfiil sisteme müdahale ederek müşterinin sistemi kullanmaya devam etmesini sağlıyorlar.
Genel Müdür Yardımcısı
Pronet’in en büyük avantajı ihtiyaçlar doğrultusunda büyüyen bir firma olması. Her sene, hem süreçlerini, hem teknolojisini, hem de insan kaynağını geliştirerek, büyüterek, müşterilerine hizmet vermeye devam eden bir firma. Bu önümüzdeki yıllarda da böyle olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bu büyüme ister istemez içeride belli kariyer fırsatlarının doğmasına neden oluyor. Ben bunun için iyi bir örnek olabilirim. 15 sene önce Teknisyen olarak girip, farklı pozisyonlarda çalışıp bugün Genel Müdür Yardımcısı sorumluluğunu almam. Ama ben tek değilim. Şirkette benim gibi birçok arkadaşım var ki şirkette çok farklı pozisyonlarda başlayıp, farklı deneyimler elde edip bugün kariyer basamaklarında istedikleri yere gelmiştir. Bunları sistematize etmek için, İnsan Kaynakları süreçlerine baktığımızda, bir arkadaşımın daha ilk günden kendisine koymuş olduğu hedefi, çok net olarak belirleyip o yolda yürümesi de çok kolay. Bugün şirket içerisinde Çağrı Merkezi tarafında başlayan bir arkadaşım, Çağrı Merkezinden sonra Müşteri Hizmetleri, Müşteri Hizmetlerinden sonra farklı birimlerde, farklı sorumluluklar alarak kendi kariyerinde yukarı doğru gitmesi ve kendi isteği doğrultusunda, ilerleyen süreçte uzman olmak istiyorsa uzman olarak o alanda hayatına devam ediyor olabilmesi, örneğin kendisi bir eğitmen olabilir. En iyi bildiği işi, yeni gelen arkadaşlarıma anlatabilir. “Uzmanlık yapmak istemiyorum, ben yöneticilik konusunda yetkinliklerim olduğunu görüyorum.” diyorsa, kendi çalıştığı ya da farklı bir departmanda yönetici pozisyonunda farklı kariyer seçeneklerini tercih edebilmesi mümkün.