Pronet
7 Pronet çalışanı 91 soru cevapladı.

Kariyer Olanakları

Satış Direktörü
Pronet'te kariyer tamamen sizinle doğru orantılı. Siz dersiniz ki: 'Kimsenin sorumluluğunu istemiyorum, tamamen uzman satışçı olarak çalışmak istiyorum.' O yola girebiliyorsunuz. Tamamen satış alanında uzmanlaşabiliyorsunuz. Müşteri yönetmeye devam edebiliyorsunuz. Ama derseniz ki: 'Bildiklerimi birine aktarmak, ekip yönetmek, birilerinin hayatına dokunup, onları yetiştirmek, daha fazla sorumluluk almak istiyorum.' Satış Müdür Yardımcısı olarak bir ekip kurup, o ekibin performansından ve gelişiminden sorumlu olabiliyorsunuz. Derseniz ki: 'Daha fazla sorumluluk almak istiyorum.' Bu sefer de Müdür Yardımcılarını yönetmek için Satış Müdürü oluyorsunuz. Satış Müdürü olduğunuz zaman da yöneticileri yönetmeye başlıyorsunuz. İşin her aşaması burada zevkli ve eğlenceli geçiyor. Dediğim gibi; şirketin bir ruhu var, çalıştığımız arkadaşlar gerçekten bu işe yürek veren, satış alanında kariyer yapmak isteyen kişiler olduğu için işin her aşaması gerçekten çok zevkli.
Teknik Operasyonlar Müdürü
Aslında Teknik Servis Mühendisi olarak kariyer hayatıma başladım. Teknik Servis Mühendisi olarak ilk yaptığım, ürün yelpazemizdeki ürünlerin tüm teknik donanımına hâkim olmak ve sahadaki uygulama alanlarını da kusursuz bir şekilde hayata geçirmek adına tüm desteği vermekti. Fakat sonrasında, sanırım bu biraz da mühendisin karakteristik özellikleriyle şekil alan bir şey, kurumsal proje yönetimiyle devam ettim. Fakat Pronet’in içerisinde özellikle ürün geliştirme, IT ve yazılım ekiplerinde yüksek donanımlı mühendis arkadaşlara ihtiyaç duyuluyor. Ben kariyerimi yönetici olarak şekillendirmeyi tercih ettim. Yönetici olarak şekillendirdiğim kariyer hayatımda, kurumsal proje yönetiminden sonra teknik operasyonlarda tüm saha kadrolarının arzuladığımız hizmet seviyesinde yaptıkları işi icra ederken tüm fonksiyonlarını kontrol etmek ve yönetmek benim kişisel tercihim oldu. Fakat bunun dışında birçok alanda çalışmak fırsatı bulabilirsiniz.
Bilgi Teknolojileri Proje Müdürü
Pronet Bilgi Teknolojileri çatısı altında 5 ana bölüm bulunuyor: Proje Yönetim Ofisi, Yazılım Müdürlüğü, İş Zekası, IT Helpdesk ve Kritik Sistemler. Bu ekiplerimiz, kendi alanında uzman, özel yetişmiş arkadaşlarımızdır. Hepsi oldukça deneyimli arkadaşlarımızdır. Kısaca rollerden bahsedecek olursak, öncelikle kendi birimimden başlamak isterim. Proje Yönetim Ofisi’nde; Proje Yöneticisi, Proje Analisti olarak iki ayrı rolümüz mevcut. Proje Analistleri de aslında birer Junior Proje Yöneticisi gibi çalışıyorlar. Projelerin başlangıç aşamasından bitiş aşamasına kadar her noktasında rol alıyorlar. Sadece birazcık deneyim farkımız var. Daha sonrasında zaten bir sonraki adımda kariyer hedefleri, Proje Yöneticisi olmak yolunda. Burada, onları o şekilde yetiştiriyoruz. Yazılım ekiplerimizde ise, kıdemli ve kıdemsiz yazılım uzmanlarımız mevcut. Belli bir deneyimi kazandıktan sonra arkadaşlarımızın kariyer basamaklarını da planlamış bulunmaktayız. İş Zekası ekibi, şirketin bütün raporlama süreçlerini yönetiyor. Onlar da oldukça yeni teknolojileri kullanıyorlar bu konuda. IT Helpdesk ekibi aslında her zaman içimizde en zor işi yapanlardandır. Sürekli olarak, son kullanıcıyla yüz yüze çalışırlar ve onlardan gelen her türlü talep ve sorun bildirimini hızlı bir şekilde çözmek görevleridir. Dolayısıyla, onlar bu işin emekçileridir diyebiliriz. Kritik Sistemler ekibi bizim için oldukça önemli bir ekip. Çünkü sistemlerimizin 7/24 ayakta olası gerekiyor, performanslı çalışması gerekiyor. Bunlar, bizim yaptığımız işin en temelinde yer alıyor. Dolayısıyla, Bilgi Teknolojileri ekibine sürekli yatırım yapıyoruz. Yeni arkadaşları aramıza katmakta oldukça heyecanlıyız. Bu noktada sadece deneyimli arkadaşlarla değil yetiştirilmek üzere de pek çok kişiyle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Giderek de ekibimizi büyütüyoruz.
Genel Müdür Yardımcısı
Pronet’in en büyük avantajı ihtiyaçlar doğrultusunda büyüyen bir firma olması. Her sene, hem süreçlerini, hem teknolojisini, hem de insan kaynağını geliştirerek, büyüterek, müşterilerine hizmet vermeye devam eden bir firma. Bu önümüzdeki yıllarda da böyle olmaya devam edecek gibi gözüküyor. Bu büyüme ister istemez içeride belli kariyer fırsatlarının doğmasına neden oluyor. Ben bunun için iyi bir örnek olabilirim. 15 sene önce Teknisyen olarak girip, farklı pozisyonlarda çalışıp bugün Genel Müdür Yardımcısı sorumluluğunu almam. Ama ben tek değilim. Şirkette benim gibi birçok arkadaşım var ki şirkette çok farklı pozisyonlarda başlayıp, farklı deneyimler elde edip bugün kariyer basamaklarında istedikleri yere gelmiştir. Bunları sistematize etmek için, İnsan Kaynakları süreçlerine baktığımızda, bir arkadaşımın daha ilk günden kendisine koymuş olduğu hedefi, çok net olarak belirleyip o yolda yürümesi de çok kolay. Bugün şirket içerisinde Çağrı Merkezi tarafında başlayan bir arkadaşım, Çağrı Merkezinden sonra Müşteri Hizmetleri, Müşteri Hizmetlerinden sonra farklı birimlerde, farklı sorumluluklar alarak kendi kariyerinde yukarı doğru gitmesi ve kendi isteği doğrultusunda, ilerleyen süreçte uzman olmak istiyorsa uzman olarak o alanda hayatına devam ediyor olabilmesi, örneğin kendisi bir eğitmen olabilir. En iyi bildiği işi, yeni gelen arkadaşlarıma anlatabilir. “Uzmanlık yapmak istemiyorum, ben yöneticilik konusunda yetkinliklerim olduğunu görüyorum.” diyorsa, kendi çalıştığı ya da farklı bir departmanda yönetici pozisyonunda farklı kariyer seçeneklerini tercih edebilmesi mümkün.
İşe Alım Müdür Yardımcısı
Aslında Pronet’te aklınıza gelebilecek her pozisyon için kariyer fırsatları var. Çoğu firmada olduğu gibi biz de kariyer fırsatlarımızı iç kaynağımızla kapatmayı hedefliyoruz çünkü Pronet’te bu gerçekten gerçekleştirilebilir bir hedef. Hem yatay hem de dikey geçişlerimiz mevcut. Rutin olarak; kariyer fırsatlarımız var ve açılan her pozisyon için organizasyon içinde ilanlar çıkarıyoruz. Belirlediğimiz kriterler doğrultusunda da uygun olan her adaya, aynı zamanı harcayarak, eşit bir şekilde pozisyonlar için görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Bu sürece değerlendirme ve geliştirme merkezleri de dâhildir. Kişiler hem bulundukları pozisyonlardan dikey olarak yöneticilik pozisyonlarında ilerlerken hem de daha çok ilgilerini çeken farklı pozisyonlara da geçiş yapabiliyorlar. Örneğin; Satış pozisyonunda çalışan bir arkadaşımız, kendisini Eğitim tarafında geliştirmek ve değerlendirmek isterse, yetkinlikleri ve performansı doğrultusunda Eğitim Departmanı'nda devam edebiliyor veya Satış Sonrası Hizmetler'deki bir arkadaşımız yine etkinlikleri ve performansı doğrultusunda Bilgi İşlem'e geçebiliyor. Bu şekilde tüm çalışanlarımızı değerlendirmemiz bu organizasyon sayesinde oldukça mümkün.
İşe Alım Müdür Yardımcısı
İş alımı süreçlerinde Pronet’te herkese yer var hatta yeni mezunları daha çok kucaklıyoruz. Özellikle Saha Satış, Müşteri Temsilciliği pozisyonlarımız ve Teknik Operasyonlar kısmında yeni mezunlarla bu dinamik yapı içerisinde çok daha verimli çalışabiliyoruz. Burada tecrübe edindikten sonra farklı pozisyonlara geçmek de oldukça mümkün.
İşe Alım Müdür Yardımcısı
Neredeyse Türkiye’deki başvuru ve kariyer portallarının tamamı olmak üzere birçok farklı başvuru kanalları kullanıyoruz. Kişiler gerek bizim internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan gerekse herkesin bildiği kariyer portalları üzerinden istediği pozisyona başvuruda bulunabiliyor. Bu başvurular günlük olarak takip ediliyor ve hepsine mümkünse gün içerisinde, en geç ertesi gün dönüş sağlıyoruz. Ardından bünyemizde İnsan Kaynakları pozisyonunda çalışan arkadaşlarımız tarafından bu kişiler aranarak başvurdukları il/ilçeye görüşmeye davet ediyorlar. Her gün rutin olarak görüşmelerimiz devam ediyor ve bu görüşmeler minimum iki, maksimum üç seanstan oluşuyor. Mümkün olduğunca fazla kişiyi firmamıza davet ederek şirketimizi tanıtıyor ve İnsan Kaynakları Uzmanları'mızla birebir görüşme yapılmasını sağlıyoruz. Buraya geldiklerinde yaptığımız görüşme; hem onları tanımak hem de Pronet’i tanıtmak amaçlı ve biraz da yetkinlik bazlı oluyor. Olumlu ilerlediğimiz adayları yöneticimizle tanıştırıp, ardından teklif aşamasına geliyoruz. Bu aşamada referans kontrolleri gerçekleştiriliyor ve kişiden gerekli evrakları topluyoruz. Sonrasında da Pronet macerası başlıyor. Her hafta gerçekleşen eğitim sınıflarımızla Kahramanlarımızı bünyemize katmış oluyoruz.
İşe Alım Müdür Yardımcısı
Pronet güvenlik ve müşteri deneyiminde olduğu kadar eğitim konusunda da oldukça iddiali diyebiliriz. Oldukça kalabalık ve uzman eğitmenlerden oluşan bir kadromuz ve her pozisyon için farklı eğitim sınıflarımız var. Özellikle Saha Satış konusunda hem teknik hem de yetkinlik anlamında her hafta eğitim sınıflarımız açılıyor. Gerek sahada gerekse sınıf eğitimleri olarak bu eğitimler veriliyor. Bunun dışında pozisyon geçişlerinde, terfi süreçlerinde ve değerlendirme merkezlerinde de sıklıkla eğitimler veriliyor. Hatta farklı sektörlerden, bilgilerin ve yetkinliklerin harmanlandığı eğitimler bile olduğunu söyleyebiliriz. Pronet bir okuldur hatta bu okulun adı Pronet Akademi’dir. Bu okulda online eğitimler de dahil hem sınıf içi, hem saha hem de online eğitimlerle bütün kahramanlarımızı geliştirmeye ve farklı noktalara taşımaya özen gösteriyoruz.
Müşteri Hizmetleri Birim Yöneticisi
Çağrı Merkezleri müşteri beklentileriyle geliştiği için birçok kariyer fırsatı oluşuyor. Müşteri Temsilciliği'nden başlayıp Kalite Uzmanlığı, Eğitim Uzmanlığı, Proje, Takım Liderliği ve Birim Yöneticiliği gibi hem uzmanlık alanında hem de yöneticilik alanında kendinize birçok fırsat yaratabiliyorsunuz. Özellikle Pronet Çağrı Merkezi'nde kariyer fırsatlarında; içeride yetişen, Çağrı Merkezi deneyimi olan ve Pronet kültürüne hakim kişilerin olmasını tercih ediyoruz. Çünkü bünyemizde bu kişilere oldukça yatırım yapılıyor. Hem kişisel gelişimleri konusunda, hem iş becerileri konusunda destek veriliyor. Daha sonra onları yöneticilik veya uzmanlık pozisyonunda görmek bizi oldukça mutlu ediyor.
Müşteri Hizmetleri Birim Yöneticisi
Pronet Çağrı Merkezi'nde çalışan arkadaşların teknik konuda ürünlerimize ve süreçlerimize hakim olması bizim için çok önemlidir çünkü eşsiz müşteri deneyimi yaratmayı hedeflemekteyiz. Bu yüzden Müşteri Temsilcilerimize teknik konuda ürünler hakkında eğitim veriyoruz. Bu eğitim sonrasında eşsiz müşteri deneyimi yaratma konusunda farklı eğitimler veriyoruz. Ardından gerçek müşteri deneyimleri yaşatılıyor. Bu gerçek müşteri deneyimi eğitimleri; eğitmenlerin gözetiminde, müşterilerle beraber yapılan görüşmelerin birebir yanlarında olduğu, anında geri bildirim ve koçluklarını yaptıkları bir seanstan oluşuyor. Böylelikle Müşteri Temsilcilerimiz müşterilerle birebir görüştükleri Çağrı Merkezi ortamına hazırlanmış oluyorlar.